Kaliteden asla
asla ödün vermeden
dürüst ve ilkeli hizmet


Adres ve
iletişim bilgilerimiz


İletişim Bilgileri

1. Sanayi Sitesi 160 Sk. No:18/A DENİZLİ | info@megarulman.com

0 (258) 371 35 55

0 (258) 371 35 56


Sık sorulan Sorular

1 Rulman ömrüne etki eden faktörler nelerdir?

Rulman ömrüne etki eden faktörlerin başında maalesef kullanıcı hataları yer almaktadır. Yanlış rulman seçimi, montaj hatası, eksik ve uygunsuz yağlama kullanıcı hatalarının başlıca nedenleridir. Rulmanın uygulama yerine göre seçimi ve kullanımı hakkında tedarikçinizden yardım almanız önem arz etmektedir.

2 Rulman iç boşluğu (Internal Clearance) neyi ifade etmektedir ?

Rulmanın uygulama yerine göre çalışma koşullarında yüksek hızlarda meydana gelen sıcaklık artışı ile birlikte genleşmesine müsaade edilmesi için üretici firmalar tarafından belirli bir standarda göre farklı sınıflarda rulman iç boşluğu seçenekleri yer almaktadır. Rulman iç boşluğunun fazla olduğu seçeneklerde prensipte daha az sürtünme meydana geleceğinden daha yüksek hızlarda çalışmasını beklemek mümkündür. Ancak sistemin daha rijit çalışmasını beklediğimiz uygulamalarda ise daha düşük boşluk sınıfı tercih edilebilir. Uygulamaya göre değişiklik göstermekle birlikte tedarikçinizden konu ile alakalı olarak destek almanız önem arz etmektedir.

3 Seramik bilyeli rulman ile çelik bilyeli rulman arasındaki temel farklar nelerdir ?

Seramik bilyeli rulman ile çelik bilyeli rulman arasındaki en temel fark sürtünme katsayısı kıyaslamasına göre seramik bilyeli rulmanların daha yüksek hızlarda daha az sıcaklık meydana getirerek çalışabilmesidir. Ancak maliyet bakımından değerlendirildiğinde seramik bilyeli rulmanlar çelik bilyeli rulmanlara göre daha pahalıdır.

4 Lineer hareket sistemlerinde rulman ön yüklemesi ne anlama gelmektedir?

Rotatif rulmanlarda olduğu gibi lineer rulmanlarda da ön yükleme, daha az rulman iç boşluğu ile elde edilebilir. Ön yüklemenin büyüklüğü uygulamaya göre değişmekle birlikte prensipte fazla olması rulmanın daha rijit bir şekilde hareket etmesini sağlarken, daha düşük hızlarda çalışmasına sebebiyet vermektedir. Uygulamaya göre doğru ön yükleme değerinin seçilmesi için tedarikçinizden destek almanız önem arz etmektedir.

Bize yazın
ve aklınıza takılanları sorun


Teklif alın
formumuzu doldurun


Teklif Alın